Chirurgia plastyczna – czym jest i jakie są różnice w porównaniu do medycyny estetycznej?

Jeśli chodzi o chirurgię plastyczną i medycynę estetyczną to podstawową różnicą jest stopień ingerencji w tkanki ciała. Chirurgia plastyczna jest specjalizacją lekarską, natomiast zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej wykonywać mogą specjaliści, którzy nie są zawodu lekarzami, na przykład kosmetyczka. Jakie są podstawowe różnice tych dwóch dziedzin?

Chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna – czym są?

Chirurgia plastyczna jest specjalizacją, która ma na celu poprawę jakości życia pacjentów po chorobach wypadkach. Ma też na celu poprawianie wyglądu przy wadach wrodzonych. Wyróżnia się:

  • Chirurgię rekonstrukcyjną — która zajmuje się odbudową uszkodzonych i zdeformowanych części ciała
  • Chirurgię estetyczną — wykonywana jest za pomocą skalpela i wymaga pobytu w szpitalu. Najpopularniejszymi zabiegami są liposukcja, powiększenie implantami lub tłuszczem piersi, redukcja i lifting, lifting twarzy, korekcja powiek. 

Jeśli chodzi o medycynę estetyczną, to jest to technika nie chirurgiczna, która ma na celu poprawę wyglądu i samopoczucia pacjenta. Nie ma konieczności przeprowadzania operacji w szpitalu. Bardzo popularne są wśród pacjentów zabiegi z zakresu medycyny estetycznej dotyczące wypełniaczy czy terapii laserowych.

Chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna – różnice

Najważniejszą różnicą chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej jest stopień ingerencji w tkanki ciała. Jeśli chodzi o medycynę estetyczną, to zabiegi wykonywać może osoba, która nie jest lekarzem, pracująca w innym zawodzie związanym z medycyną, np. Kosmetolog. W przypadku chirurgii plastycznej zabiegi może wykonywać wyłącznie osoba o specjalizacji lekarskiej.

Zabiegi z dziedziny chirurgii plastycznej najczęściej wymagają ingerencji w tkanki, na przykład poprzez wprowadzenie implantów w pośladki lub piersi, operacje kości chrząstek oraz uzupełnianie ubytków ciała tkankami, które pobierane są z innych części. Wszystkie zabiegi plastyczne wprowadzają zmiany tymczasowe lub stałe między innymi w postaci blizn. Pacjenci narażeni są również na cierpienie.

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mają na celu przede wszystkim upiększanie i korektę stosując przy tym metody nienaruszające tanek, na przykład poprzez wbicie igły.

Bardzo ważną różnicą w korzystaniu z zabiegów z obu dziedzin jest cena, którą musimy ponieść. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są o wiele tańsze i można wykonać je w wielu salonach kosmetycznych. Jeśli chodzi o chirurgię plastyczną, to niestety zabiegi są drogie i wymagają pobytu w szpitalu. Ceny poszczególnych zabiegów mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy.

Do przykładowych zabiegów, które podlegają różnicom obu tych dziedzin, są redukcja tkanki tłuszczowej i lifting skóry twarzy, podnoszenie opadających powiek, powiększenie i wyrównywanie asymetrii piersi oraz lifting skóry twarzy.

Podsumowując różnicę medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej można wymienić:

  • Różnice w Innowacyjności
  • Różnice Ingerencji w ciało
  • Konieczność wykonania znieczulenia miejscowego

Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna — zakres działań

Różnica między tymi dwoma dziedzinami dotyczy również zakresu działań. W kosmetologii estetycznej wykorzystuje się nowoczesne środki, które nie wymagają ingerencji w tkanki. Wpływa to na szybką regenerację oraz mniejszy ból i szybsze efekty. W chirurgii plastycznej używa się skalpela, który wiąże się z koniecznością pobytu w szpitalu, dłuższym odczuwaniem bólu, a także wydłużoną rekonwalescencją oraz bliznami.

Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna — czy są dla siebie konkurencją?

Obie te dziedziny nie są dla siebie konkurencyjne. Natomiast można potraktować je jako zaletę uzupełniającą. Chcąc poprawić swój wygląd i oczekując spektakularnych efektów, lekarz ma obowiązek poinformować nas o bezinwazyjnych zabiegach, które pozwolą nam osiągnąć założone cele. Pamiętajmy, że każda ingerencja w nasze ciało jest dla nas ryzykiem powikłań, jeśli chcemy ich uniknąć lub zminimalizować, to należy stosować się do zaleceń lekarza lub kosmetologa, tak by zachować młody wygląd czy poprawioną urodę na dłużej.

Informacje użyte w artykule zaczerpnęliśmy z bloga kliniki DrSzczyt – https://www.drszczyt.pl/blog/roznice-miedzy-chirurgia-plastyczna-a-medycyna-estetyczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *