Wózek inwalidzki — czym kierować się przy jego wyborze?

Wózek inwalidzki jest urządzeniem, które umożliwia poruszanie się osobom niepełnosprawnym oraz osobom starszym, dzięki niemu osoby te nie potrzebują pomocy podczas przemieszczania się. Bardzo popularne stały się wózki inwalidzkie napędzane silnikami. Dzięki temu osoby korzystające z tego urządzenia nie muszą używać siły i korzystać z pomocy osób trzecich. Czym kierować się przy wyborze wózka inwalidzkiego?

Wózek inwalidzki — dla osoby starszej i niepełnosprawnej

Aby wybrać odpowiedni wózek inwalidzki, powinniśmy wziąć pod uwagę to, czy przez kogo będzie on użytkowany, przez osobę starszą, osobę niepełnosprawną czy przez dziecko. Podczas wyboru odpowiedniego wózka należy wziąć pod uwagę jego wysokość i szerokość, rozstaw podłokietników, średnicę kół i rozstaw zagłówka.

Dodatkowo należy pamiętać, by wózek nie był zbyt ciężki. Innym czynnikiem, o którym powinniśmy pamiętać, jest to, jak długo będziemy go używać. Jeśli będzie korzystała z niego osoba starsza lub osoba, która jest na przykład po zabiegu chirurgicznym i nie może poruszać się o własnych siłach, to nie ma konieczności zakupu modelu rozbudowanego.

Wózek inwalidzki — co powinien posiadać?

Decydując się na zakup wózka inwalidzkiego, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów, które powinien posiadać. Są to między innymi:

  • Rączka do pchania — dzięki niej opiekunowie będą mogli pchać wózek. Na rynku znajdziemy modele z regulacją wysokości rączki.
  • Siedzisko z regulacją — elastyczne siedzisko zapewnia nam sterowanie głębokością, wysokością i zmianą oparcia.
  • Odchylenie podnóżków — do wewnątrz lub na zewnątrz
  • Pas bezpieczeństwa — jest to obowiązkowy element, jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne, które mają problemy z niedowładem ciała zarówno częściowym, jak i całkowitym.
  • Hamulce — aby zapewnić osobie korzystającej z wózka bezpieczeństwo, należy zwrócić uwagę czy wózek posiada hamulec ręczny.

Wózek inwalidzki — zwykły czy elektryczny

Na rynku znajdziemy wiele modeli wózków zarówno manualnych, jak i elektrycznych. Przy wyborze powinniśmy wiedzieć, dla kogo będzie on przeznaczony i czy osoba ta będzie mogła korzystać z siły swoich rąk. Jeśli pacjent korzysta z siły fizycznej górnych partii ciała, to wózek manualny jest dla niego również korzystnym dodatkiem w procesie rehabilitacji.

Jeśli natomiast pacjent nie ma możliwości używania siły własnych rąk, to konieczny będzie wybór wózka elektrycznego, który posiada wmontowany silnik i podręczny przełącznik jazdy. Dzięki temu osoby niepełnosprawne z niedowładem częściowym lub całkowitym będą mogły poruszać się po różnych terenach, osiągając przy tym do 15 km/h.

Wózek inwalidzki – czym kierować się przy zakupie

Poszukując odpowiedniego wózka inwalidzkiego, powinniśmy wziąć przede wszystkim rodzaj niepełnosprawności osoby, która będzie z niego korzystała. Pamiętajmy, że na rynku znajdziemy modele wózków inwalidzkich jednakowo dla osób wymagających pomocy podczas jazdy oraz tych, którzy nie będą mogli poruszać się nimi sami. Warto jest również zwrócić uwagę na to, czy osoba ta będzie korzystała z niego w domu, na zewnątrz, często czy sporadycznie.

Dobrze dobrany model powinien być inwestycją na wiele lat, dlatego dopilnujmy, by był on wygodny oraz przede wszystkim wytrzymały. Wiele firm oferuje swoim klientom możliwość dokupienia różnych akcesoriów, które sprawią, że poruszanie się na wózku inwalidzkim będzie jeszcze bardziej komfortowe. Najpopularniejsze są wózki wykonane z lekkich materiałów, takich jak włókno węglowe czy aluminium, ponieważ są szybkie i zwrotne. Mają małe rozmiary, a waga wózka nie utrudnia złożenia go oraz zapakowania do samochodu. Wózek inwalidzki powinien być również dobrany do aktywności osoby, która będzie z niego korzystała.

Artykuł powstał we współpracy z Vitalmed-24.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *