Z zeszytem do Ameryki Południowej
Uniwersytet Łódzki od wielu lat sukcesywnie stawia na wielokulturowość. Swoimi przedsięwzięciami i inicjatywami wskazuje studentom drogę umożliwiającą nawiązanie przyjaźni z kolegami z innych rejonów świata. Wyjątkowym i unikatowym programem oferowanym przez Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny łódzkiej uczelni jest „Międzynarodowa Szkoła Letnia”, podczas której studenci otrzymują szansę wyjazdu do Meksyku, Brazylii czy Ekwadoru.

Początki programu „Summer School”, czyli „Międzynarodowej Szkoły Letniej” Uniwersytetu Łódzkiego sięgają 2004 roku. W tym czasie przedstawiciele władz Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego rozpoczęły współpracę z brazylijską uczelnią Facultades Metropolitanas Unidas z Sao Paulo. W wyniku tej kooperacji po raz pierwszy zorganizowano wymianę dla studentów obu uniwersytetów. Po upływnie dwóch lat do projektu dołączyła także uczelnia ze stolicy Ekwadoru – Universidad SEK Quito, a w relatywnie krótkim czasie grono poszerzyły także placówki z innych krajów.

Do tej pory – w okresie przypadającym na przełom czerwca i lipca – Uniwersytet Łódzki już 15-krotne gościł zagranicznych studentów i wykładowców w ramach tej wyjątkowej wymiany. Warto nadmienić, że goście przybywali z zupełnie odległych i zróżnicowanych pod względem kulturowym krajów, takich jak: Brazylia, Meksyk, Nepal, Ekwador czy Rosja. Głównym celem przyświecającym uczestnikom projektu było zdobycie międzynarodowych kontaktów oraz rozpoczęcie korzystnej współpracy połączonej z możliwością podróżowania do odległego państwa. Dodatkowy atut stanowiła możliwość zdobycia wiedzy na temat zupełnie innego kraju.

Motywem przewodnim ostatniej edycji „Międzynarodowej Szkoły Letniej” organizowanej przez polską uczelnię było zróżnicowanie kulturowe. Zajęcia odbywały się pod hasłem: „Społeczne i ekonomiczne aspekty wielokulturowości w Unii Europejskej na przykładzie Łodzi”. Grupa 60 osób, która przybyła do Polski, brała udział w specjalnie zorganizowanych z tej okazji wykładach i warsztatach prowadzonych przez osoby związane z projektem. Niezmienną częścią wymiany były także zróżnicowane wycieczki, które pracownicy i studenci Uniwersytetu Łódzkiego pomagali przygotować pod względem organizacyjnym.

Karol Kotecki – absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego łódzkiej uczelni – dwukrotnie skorzystał z opcji wyjazdu w ramach „Międzynarodowej Szkoły Letniej” i zgodził się podzielić swoimi wrażeniami z wyjazdów do Ekwadoru i Brazylii:

Uważam, że jest to świetna okazja dla każdego studenta, który lubi podróżować i jest ciekawy świata, jak również dla tych, którzy chcieliby poszerzyć swoje horyzonty i odważyć się na coś, co nie udaje się wielu osobom (mówimy w końcu o podróży na drugi koniec świata). Oprócz samego aspektu turystycznego, warto docenić również możliwość zawarcia międzynarodowych znajomości, zarówno z gospodarzami, jak i innymi studentami w czasie wymiany oraz poznanie odległych dla nas kultur od środka. W porównaniu do wyjazdu na własną rękę mieliśmy oczywiście mniej swobody (przynajmniej w czasie trwania zajęć), ale rekompensowało te czynniki wsparcie i opieka gospodarzy – zupełnie inaczej zwiedzało się z lokalnym przewodnikiem. Uczelnia przyjmująca wymianę zapewniła również hotel, wyżywienie i organizację części wycieczek. Kraje Ameryki łacińskiej w powszechnej (i częściowo uzasadnionej) opinii nie należą do bezpiecznych, zwłaszcza dla przyjezdnych, więc z pewnością ta forma wyjazdu pozwala na ograniczenie ryzyka.

Studenci Uniwersytetu Łódzkiego uczestniczący w „Międzynarodowej Szkole Letniej” otrzymują tym samym niepowtarzalną szansę odwiedzenia charakterystycznych miejsc, będących dziedzictwem kultury krajów uczestniczących w projekcie. Np. pracownicy meksykańskiej Toluci mają w zwyczaju zabierać swoich gości do przepięknie zachowanego miasteczka Teotihuacán, nazwanego przez Azteków miejscem narodzin bogów. Z kolei Brazylijczycy goszczący studentów w São Paulo, pomagają swoim gościom co roku zorganizować podróż do odległego – leżącego na granicy z Argentyną – malowniczego Wodospadu Iguazú. Ekwadorczycy z Quito z dużą radością oprowadzają przybyłych gości po swojej stolicy i pomagają dostać się im do prawdziwej amazońskiej puszczy. Karol, który miał okazję poznać ekwadorskie i brazylijskie dziedzictwo, w taki sposób porównuje swoje podróże:

Oba wyjazdy wspominam bardzo pozytywnie, chociaż o wiele bardziej udana była moim zdaniem pierwsza wymiana w Ekwadorze. Być może ze względu na fakt, iż był to mój pierwszy wyjazd do kraju z tego kontynentu. Ameryka Południowa jest naprawdę zachwycająca i odmienna od tego, co możemy zobaczyć w Europie. Obfituje ona w przepiękne krajobrazy, atrakcje kulinarne i niezwykłą kulturę. Mieliśmy okazję poznawać lokalne zwyczaje zarówno podczas wycieczek organizowanych przez uczelnię, jak i na własną rękę, już po zakończeniu programu. Po powrocie z wyjazdu co prawda pozostało w nas poczucie lekkiego niedosytu i pragnienie odbycia kolejnych podróży, gdyż te kilka tygodni spędzonych w Ameryce wystarczyły na poznanie jedynie drobnej części jej bogactwa. Czas spędzany podczas samej szkoły letniej również był bardzo przyjemny i edukujący. Zawarliśmy przyjaźnie ze studentami z Chin, Ekwadoru, Brazylii i Meksyku, wymiana poglądów i doświadczeń pozwoliła na poszerzenie perspektyw.

„Międzynarodowa Szkoła Letnia” to także promocja naszego kraju i szansa poznania przez przybywających gości historii Polski oraz lokalnych zwyczajów. Atrakcje zapewniane przyjeżdżającym studentom oraz czas spędzany z kolegami poznanymi na miejscu umożliwia uczestnikom nawiązanie wieloletnich przyjaźni. Larissa Silva będąca absolwentką Facultades Metropolitanas Unidas São Paulo wizytowała Łódź w ramach tego projektu w 2016 roku. Po czasie tak ocenia czas spędzany w Polsce:

Gdybym jednym słowem opisała swoje emocje związane z czasem spędzonym w trakcie wymiany to byłaby to „wdzięczność”. Nigdy wcześniej nie spotkałam ludzi z tak wielu zróżnicowanych krajów jednocześnie. Muszę przyznać, że nigdy nie myślałem o podróży do Polski. Jedynie z lekcji historii wiedziałam o trudnych doświadczeniach tego kraju z czasu II wojny światowej. Cieszę się, że miałam okazję poznać polską kulturę i kuchnię, którą szczerze uwielbiam (śmiech)! Przekonałam się także jak życzliwymi i wspaniałymi ludźmi są Polacy, pokochałam twórczość Chopina i z wielką dumą mówię moim przyjaciołom, że byłam w tym cudownym kraju! Przez pewien czas zastanawiałam się nawet nad przeprowadzką do Polski po ukończeniu studiów, jednakże zrezygnowałam z tego pomysłu, ponieważ nigdy nie potrafiłabym przywyknąć do mroźnej zimy! Najwspanialsze jednak jest to, że dostałam szansę zawarcia prawdziwej przyjaźni – w co gorąco wierzę – na całe życie. Do dziś, mimo upływających lat od czasu podróży mam świetny kontakt z przyjacielem mieszkającym w Łodzi.

Uniwersytet Łódzki w tym roku ogłosił już rekrutację do następnej edycji programu. Opublikował tym samym terminy wyjazdów do takich krajów jak Nepal, Ekwador czy Brazylia. Pracownicy uczelni w przedstawionym komunikacie poinformowali, iż w relatywnie niedługim czasie zostaną także potwierdzone daty wymiany do Meksyku i Rosji. Jeśli chodzi o warunki obejmujące kandydatów – organizatorzy uwzględniają przy rekrutacji znajomość języków obcych, uzyskaną przez studentów średnią ocen oraz działalność na rzecz studenckich organizacji oraz ewentualne wsparcie udzielone w trakcie poprzednich edycji projektu.

„Międzynarodowa Szkoła Letnia” Uniwersytetu Łódzkiego stanowi wspaniały przykład kooperacji podejmowanej między różnymi krajami. Zważywszy, iż żyjemy obecnie w czasach, w których otrzymujemy stosunkowo dogodną możliwość swobodnego podróżowania do większości miejsc na świecie, jest to jedna z niepowtarzalnych okazji zapoznania się przez studentów z przyjaciółmi z krajów odmiennych pod względem kulturowym. Łódzka uczelnia pokazuje, jak w dobry sposób połączyć promocję dziedzictwa kulturowego ze sposobnością wzbogacenia własnej wiedzy na temat innych państw. Myślę, iż idąc za przykładem uczestników tej niesamowitej wymiany, powinniśmy starać się czerpać to, co najlepsze z innych kultur, oraz przy nadarzającej się okazji przekazywać przybywającym do naszego kraju obcokrajowcom najpiękniejsze polskie wartości.

Zaufali nam

© 2020 Koncept All rights reserved. Made by ORDER GROUP