Tajemniczy Kraj Dogonów – turyści, gdzie jesteście?
Dogonowie są przedstawicielami oryginalnej kultury, zamieszkują trudno dostępny rejon masywu Bandiagara w północnej części Mali, w Afryce Zachodniej. Dogońskie wioski rozsiane są po całym masywie. Kraj Dogonów to sawanna, która pokryta jest trawą oraz rzadko występującym drzewostanem. Charakterystyczne dla regionu są cudownej urody baobaby, sporadycznie występują także akacje, palmy i drzewa tamaryszkowe.

1

Kultura dogońska jest niezwykle bogata i różnorodna. Stanowi ona plątaninę różnych języków, dialektów rodowych, i tradycji. Dogonów cechuje ogromny szacunek do członków rodziny, która jest niezwykle wysoko ceniona w ich społeczności. Rodzina to fundament życia. Zazwyczaj jest ona wieloosobowa a ci, którzy jej nie posiadają, skazani są na wieczne nieszczęście.

2

Wszystkie dogońskie wioski charakteryzują się zwartą zabudową i usytuowane są na płaskowyżu oraz rumowisku skalnym. Dogońskie budowle mieszkalne są czworokątne, z dobudowaną okrągłą kuchnią. Dachy są płaskie, a ich konstrukcja drewniana. Największy zachwyt budzą czworokątne i okrągłe spichlerze o kształcie ściętego stożka. Spichlerze budowane są z gliny oraz drobnych kamieni.

Zaufali nam

© 2019 Koncept All rights reserved. Made by ORDER GROUP