Szybkie czytanie. Do czego może się przydać?
Umiejętność szybkiego czytania można posiąść, stosując różne ćwiczenia. Warto je poznać, ale jednocześnie należy zastanowić się nad celami, które chcemy osiągnąć, siadając przed tekstem.

Sztuka szybkiego czytania przydaje się w życiu codziennym, gdy mnogość informacji z różnych źródeł jest przytłaczająca. Metody szybkiego czytania przede wszystkim uczą mózg prawidłowego odkodowania znaków pisanych, jednak bez ich analizy. Poprawiają koncentrację i skupienie wzroku na tekście. Zdarza się, że w tekście pojawiają się wyrazy długie lub niezrozumiałe. Podstawowym odruchem czytelnika jest regresja, czyli powrót wzrokiem do wcześniej przeczytanego słowa lub nawet całego fragmentu zdania, co do którego ma się wątpliwości. Po wyćwiczeniu umiejętności szybkiego czytania ów czynnik regresji zostaje wyeliminowany.

Grupuj!

Najbardziej popularną techniką szybkiego czytania jest grupowanie. Metoda ta polega na odczytywaniu zespołów wyrazowych. Gdy pogrupujemy dane słowa występujące w wersie, to czas odczytywania wersu się skróci. Dla czytelnika przyzwyczajonego do tradycyjnego czytania metoda grupowania może stanowić problem w początkowej fazie jej stosowania. Jednak wystarczy trochę ćwiczeń, aby ją opanować. Gdy opanujemy umiejętność skupiania się na grupach słów, czas czytania skróci się. Nie należy również przejmować się, gdy nie jesteśmy w stanie szeroko objąć całości tekstu, ponieważ szybkie czytanie właśnie do tego zmierza – aby nie czytać widzeniem ostrym, lecz wykorzystać widzenie peryferyjne. Chodzi zatem o to, aby podczas czytania domyślać się kolejnych wyrazów, dzięki czemu szybciej będziemy w stanie zapoznać się z całością tekstu.

Przydatne, ale do czego?

Możliwość opanowania technik szybkiego czytania jest bardzo kusząca. Należy jednak zastanowić się nad tym, ile tak naprawdę jesteśmy w stanie zapamiętać i przyswoić z szybko przeczytanego tekstu. Na całym świecie żyje tylko kilka osób, które potrafią spojrzeć na tekst i od razu go zapamiętać. Jak wynika z badań, człowiek jest w stanie zapamiętać maksymalnie 500 słów na minutę. Jest to związane z biologicznymi ograniczeniami naszego oka.

Aby przyswoić nową treść, musimy przejść następujące etapy:

1. Zdjęcie tekstu przez oko.

2. Nadanie sensu przeczytanym słowom.

3. Przekazanie informacji do świadomości.

4. Przekazanie do pamięci krótkotrwałej.

– Zwolennicy bardzo szybkiego czytania dążą do pominięcia drugiego i trzeciego etapu. Niestety, zbyt szybkie czytanie w efekcie powoduje ograniczenie rozumienia tekstu – mówi Wiktor Barwiński, ekspert ds. efektywnej nauki. – Aby przeczytać tekst ze zrozumieniem, powinniśmy to robić, przerabiając maksymalnie 300 słów na minutę. Zwiększanie tej prędkości powoduje znaczący spadek zrozumienia przetwarzanych treści – podkreśla.

Szybkie czytanie rzeczywiście może być przydatne przy pierwszym podejściu do tekstu, kiedy chcemy poznać jego szkielet i ogólną problematykę, jednak nie sprawdzi się, gdy naszym celem jest szczegółowe zgłębienie tematu.

Nauczenie się czegoś nowego wymaga połączenia nowej wiedzy z wiedzą posiadaną wcześniej. Wymaga to powrotów do danego materiału. – Szybkie czytanie rzeczywiście może być przydatne przy pierwszym podejściu do tekstu, kiedy chcemy poznać jego szkielet i ogólną problematykę, jednak nie sprawdzi się, gdy naszym celem jest szczegółowe zgłębienie tematu. Można szybko przeczytać książkę, ale to nie pozwoli na wczucie się w wydarzenia w niej opisane. Można to porównać do oglądania filmu na dwukrotnie lub trzykrotnie zwiększonej prędkości – ocenia Wiktor Barwiński.

Szybkie czytanie jest bez wątpienia bardzo przydatną umiejętnością, jednak warto zastanowić się, w jakim celu mielibyśmy się nią posługiwać. Czy liczy się wyłącznie jak najkrótszy czas czytania i proste przyswajanie informacji? A może głębsze zapoznanie się z przerabianym tematem? Odpowiedź na to pytanie na pewno pomoże w podjęciu decyzji nad wyborem najbardziej odpowiedniej metody czytania. Samo czytanie bowiem powinno być dla nas również przyjemnością. Warto o tym pamiętać.

Zaufali nam

© 2020 Koncept All rights reserved. Made by ORDER GROUP