Sytuacja na polskim rynku kredytów hipotecznych
Mimo rekordowo niskich stóp procentowych i wprowadzania programów pomocowych dla młodych ludzi („Rodzina na Swoim”, „Mieszkanie dla Młodych”), akcja kredytowa w Polsce spada już od 2011 roku.

Mimo rekordowo niskich stóp procentowych i wprowadzania programów pomocowych dla młodych ludzi („Rodzina na Swoim”, „Mieszkanie dla Młodych”), akcja kredytowa w Polsce spada już od 2011 roku. W związku z podwyższeniem od 1 stycznia 2015 roku poziomu wymaganego wkładu własnego do 10 proc. (Rekomendacja S KNF), ostatnie miesiące 2014 roku dla wielu osób były ostatnią szansą na zaciągnięcie kredytu na starych warunkach. Mimo to zainteresowanie kredytami nie wzrosło, a wyniki akcji kredytowej w roku 2014 (zarówno pod względem liczby - 174 tys., jak i wartości kredytów - 36,8 mld zł) były słabsze nawet od uzyskanych w najtrudniejszym dotychczas, kryzysowym roku 2009 (189 tys. kredytów na łączną kwotę 38,7 mld zł).

W porównaniu do okresu boomu aktualnie udziela się o prawie połowę mniej kredytów mieszkaniowych. Jedną z podstawowych przyczyn są zapewne duże ograniczenia w dostępie do kredytów wprowadzone przez KNF po kryzysie finansowym. Jednak najważniejszą przyczyną jest najprawdopodobniej to, że ci, których było stać na mieszkanie (z kredytem lub bez) już je kupili. Osoby z wyżu demograficznego obecnie mają już po trzydzieści parę lat i własne rodziny, dlatego zapewne zaopatrzyły się już w mieszkania, natomiast młodych ludzi przed trzydziestką, którzy dopiero planują zakup własnego lokum, z roku na rok jest coraz mniej. Co charakterystyczne, systematycznie rośnie liczba mieszkań sprzedawanych za gotówkę. Potwierdzają to zarówno deweloperzy, jak i Narodowy Bank Polski (według najnowszych opublikowanych danych, w IV kwartale 2014 roku szacunkowy udział zakupów gotówkowych na rynku pierwotnym w 7 największych miastach Polsk w ujęciu wartościowym wyniósł 63 proc.), zatem w kwestii liczby nowo udzielanych kredytów mieszkaniowych nie należy się spodziewać w najbliższym czasie spektakularnych wzrostów (szczególnie, że wskaźnik LtV będzie w najbliższych latach nadal obniżany aż do poziomu 80 proc.).

Liczba czynnych umów i nowych umów o kredyt mieszkaniowy w latach 2005 – 2014 r.

Źródło: ZBP - SARFiN

Wartość nowo podpisanych umów i całkowity stan zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych w latach 2005 – 2014 r.

Źródło: ZBP - SARFiN

Agnieszka Laskowska
Analityk Rynku Nieruchomości
Centrum AMRON

Zaufali nam

© 2019 Koncept All rights reserved. Made by ORDER GROUP