Skarby północnej Polski
Pandemia pokrzyżowała plany niemal wszystkim. O dalekich podróżach powinniśmy póki co zapomnieć. Na szczęście w naszym kraju jest wiele ciekawych miejsc. Oczywiście – ze względu na okoliczności – także zwiedzając nasze tereny, należy zachować zdrowy rozsądek i podstawowe zasady bezpieczeństwa. Poznajcie kilka propozycji, od których warto zacząć planować podróż na północ Polski.

„Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie” – to słynne powiedzenie idealnie podsumowuje wielu z nas. Polska ma naprawdę wiele do zaoferowania. W tym wydaniu przyjrzymy się północny naszego kraju.

Pomorze to kraina geograficzna na obszarze Polski i Niemiec, u ujścia Reknicy, Odry i Wisły do Bałtyku. Jest to region o dużym znaczeniu historycznym i turystycznym. Piękne plaże i możliwość spędzenia urlopu nad morzem to tylko jedne z wielu atrakcji Pomorza.

Uwierzcie, że my też mamy swoje Królestwo Północy, równie fascynujące jak krainy rodu Starków z popularnego serialu „Gra o Tron”. Każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie. Oto kilka skarbów na bogatej mapie tego obszaru.

SOWIŃSKI PARK NARODOWY

Sowiński

To miejsce z pewnością spodoba się miłośnikom dzikiej przyrody. To jeden z 23 polskich parków narodowych, który został utworzony w 1967 roku. Na jego obszarze znajdują się bagna, torfowiska, nadmorskie bory i lasy czy unikatowe ruchome wydmy. Najważniejszymi zwierzętami tego parku są ptaki – żyje tu ponad ćwierć tysiąca gatunków. Nie dziwi więc, że symbolem Sowińskiego Parku Narodowego jest mewa

ZAMEK W MALBORKU

m

Wybierając się na Pomorze, z pewnością warto zahaczyć o Malbork. Krzyżacki Zamek to nie tylko wizytówka miasta, ale i jeden z najsłynniejszych zabytków w naszym kraju. Warownia, której budowę zapoczątkowano pod koniec trzynastego stulecia, do dziś zachwyca swoim pięknem. Na przełomie XIV i XV wieku kompleks stanowił siedzibę wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. Zamek, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest jednym z najwspanialszych zachowanych przykładów architektury średniowiecza.

ZABYTKI GDAŃSKA

Trudno wybrać jeden powód, dla którego warto udać się do tego miasta. Nie bez powodu Gdańsk uznawany jest za jedną z najpiękniejszych miejscowości w naszym kraju. Warto jednak zarezerwować sobie więcej czasu, by poznać wszystkie jego uroki. Będąc w stolicy województwa pomorskiego, na pewno trzeba wybrać się na spacer po Długim Targu, gdzie dostrzec można m.in. słynną Fontannę Neptuna. Jednym z obowiązkowych punktów powinna być także wycieczka na Westerplatte, które – dosłownie i w przenośni – jest jednym z najważniejszych pomników naszej historii. Na terenie Głównego i Starego Miasta znajduje się mnóstwo wartych uwagi zabytków, takich jak Dwór Artusa, Ratusz, Wielki Młyn czy bazylika Mariacka.

REZERWAT PRZYRODY KRĘGI KAMIENNE

r

Nie jest to może najpopularniejszy kierunek turystyczny, lecz zdecydowanie warty uwagi. Położony w południowej części województwa pomorskiego rezerwat na obszarze Borów Tucholskich, znajduje się nieopodal wsi Odry w gminie Czersk. Warto wybrać się tam nie tylko ze względu na niesamowitą przyrodę, ale i wartość historyczną. Na tym obszarze można zobaczyć najprawdziwsze cmentarzysko plemienia Gotów z kurhanami (mogiłami o stożkowatym kształcie) oraz kręgami kamiennymi.

ATRAKCJE TORUNIA

t

Kontynuując podróż szlakiem Krzyżaków, na pewno należy obrać kierunek na Toruń, o którym nieco więcej już pisaliśmy. Przepiękny rynek z pomnikiem Mikołaja Kopernika, ruiny warowni krzyżackiej, zbudowany przez Władysława Jagiełłę zamek Dybowski czy największe w Polsce Obserwatorium Astronomiczne to pierwsze z brzegu przykłady, dla których warto zwiedzić to miasto. Po udanej wielogodzinnej podróży wskazane jest, by posilić się jednym z symboli Torunia, czyli piernikami.

REGION LATARNI MORSKICH

Można powiedzieć, że latarnie morskie są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów województwa pomorskiego. Wielu z nas utożsamia je z tamtejszym krajobrazem. Spośród dziesięciu latarni znajdujących się na tym obszarze, jedynie dwie nie są dostępne dla turystów. Wśród nich góruje ta znajdująca się na Helu – mierzy blisko 40 metrów wysokości. Najstarsza z kolei znajduje się na przylądku Rozewie. Powstała w 1822 roku i co ciekawe, funkcjonuje do dziś.

JASTARNIA

jas

To świetny ośrodek turystyczny z trzema przystaniami i pięcioma kąpieliskami morskimi. Bardzo popularne są tu kursy żeglarskie, motorowerowe, kitesurfingowe czy rejsy kutrami rybackimi. Odwiedzając Jastarnię, można nie tylko odpocząć oraz zapoznać się z urokami sportów wodnych, ale i zobaczyć kilka miejscowych zabytków i atrakcji, takich jak dziewiętnastowieczna chata rybacka, urokliwy port czy Centrum Bałtyckie w Chłapowie.

SZCZECIN

szcz

To historyczna stolica Księstwa Pomorskiego. Trzecie pod względem powierzchni miasto w Polsce ma w sobie wiele walorów historycznych i turystycznych. Warte zobaczenia są chociażby Wały Chrobrego. Spacer pięknym, blisko półkilometrowym tarasem widokowym na skarpie wzdłuż Odry robi naprawdę duże wrażenie. Polecam również zobaczyć Zamek Książąt Pomorskich. Renesansowa warownia znajdująca się na wzgórzu była niegdyś siedzibą książąt z rodu Gryfitów.

KOŁOBRZEG

kolo

Trudno uwierzyć, że to miasto zostało niemal w całości zrównane z ziemią podczas II wojny światowej. Dziś Kołobrzeg jest największym uzdrowiskiem na całym Wybrzeżu. W mieście znajduje się też latarnia morska i klimatyczne molo. Jedną z atrakcji Kołobrzegu jest...Miasto Myszy. W tym mini-zoo mieszka ich blisko pół tysiąca. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na Pomnik Zaślubin Polski z Morzem, znajdujący się w Parku im. Stefana Żeromskiego. Upamiętnia on akt patriotyczny dokonany przez kaprala Franciszka Niewidziajło z 18 marca 1945 roku, będący symbolem zakończenia walk o Kołobrzeg.

TRÓJMIASTO

truj

O samym Gdańsku wspomnieliśmy już nieco wyżej, ale cały obszar obejmujący także Sopot i Gdynię jest niezwykle interesujący. Ze względu na dobre połączenia komunikacyjne, podróż między tymi miejscowościami nie sprawia większych problemów. Skwer Kościuszki, wizyta w Akwarium Morskim czy na statkach przekształconych w muzea (Muzeum Marynarki Wojennej, „Dar Pomorza”) to pierwsze z brzegu propozycje spędzenia czasu w Gdyni. Okręt Muzeum ORP „Błyskawica” dziś także pełni rolę muzeum. Jest to polski niszczyciel typu Grom, który walczył w pierwszych dniach II wojny światowej. To fascynujące, że do dziś zachowała się niemal w całości ówczesna centrala artyleryjska. Na gdyńskim Orłowie można zobaczyć domek, w którym mieszkał pisarz Stefan Żeromski. Będąc w Sopocie, nie sposób nie wybrać się na słynne molo i na ul. Bohaterów Monte Cassino, gdzie znajduje się m.in. popularny wśród turystów Krzywy Domek.Zaufali nam

© 2020 Koncept All rights reserved. Made by ORDER GROUP