O Fair Play Programie
FPP to program edukacyjno-społeczny wykorzystujący unikatową na skalę światową metodę football3 oraz ideę grywalizacji, które odpowiednio wzbogacane i komponowane tworzą bardzo proste i pożyteczne narzędzie edukacji pozaformalnej skierowane do osób pracujących z młodzieżą (trenerów, animatorów, pedagogów, wychowawców i nauczycieli).

Program ma służyć jako wsparcie dla młodzieży (także i dzieci) oraz dla osób pracujących z młodzieżą w obszarze edukacji i wychowania. Liczmy, że spodoba się młodzieży i osobom pracującym z młodzieżą.

W 2017 i 2018 roku przeprowadziliśmy pilotaż Fair Play Programu. Zaangażowaliśmy 22 lokalnych liderów (animatorów, trenerów, nauczycieli, pedagogów), pochodzących z terenów wiejskich i miejscowości poniżej 25 tyś mieszkańców, którzy testowali założenia programu. W 2018 wdrożyliśmy testy grywalizacji złożonej z 3 zadań:

a) stworzyć Fair Play Drużynę (chłopców, dziewczyny, pełnosprawnych i niepełnosprawnych ect.) i wspólnie zorganizować regularne zajęcia z football3 (zasady fair play, strefy dialogu ect.). Statystyki tego zadania:

- 336 zajęć z football3

- w sumie 227 uczestników w 13 lokalizacjach (104 dziewczyny, 123 chłopców), w tym 78 z niepełnosprawnościami

1

b) Zrobić coś dobrego dla innych. Drużyna Fair Play musiała zrobić plan akcji, stworzyć lokalne partnerstwa, zrealizować plan. Statystyki tego zadania:

- 13 zorganizowanych akcji

- 1305 osób zaangażowanych w realizację

- 35 zawiązanych partnerstw (firmy, szkoły, stowarzyszenia, media, instytucje publiczne)

c) Zorganizować lokalny Fair Play Festival (z turniejem football3). Fair Play Drużyna musiała zaplanować, zrealizować i podsumować turniej. Istotny był plan podziału zadań i ról, każdy pełnił rolę wolontariusza. Statystyki tego zadania:

- 16 festiwali

- 8 lokalizacji

- 78 wolontariuszy

- 352 uczestników festiwali

- 27 lokalnych partnerstw

2

Do każdego zadania opracowaliśmy system punktacji. Najlepiej punktujące (najbardziej zaangażowane) Fair Play Drużyny wygrywały udział w Fair Play Football3 Festiwal w Mrągowie.

W sumie wzięło w nim udział 60 graczy. Został zorganizowany przez młodzież z Mrągowa.

Całość finansowana w ramach partnerstwa strategicznego programu Erasmus+. Poniżej kanały mediów społecznościowych, gdzie zamieszczamy informacje o programie:

https://www.facebook.com/FairPlayProgram/
https://www.instagram.com/fairplayprogram/

O spotkaniu podsumowującym
Piłka nożna to fenomen XXI wieku, każdego dnia zdumiewa, zachwyca, wzbudza emocje wśród setek milionów osób na całym świecie. Ostatni finał Mistrzostw Świata rozgrywany w Rosji oglądało przed telewizorami ponad 160 mln osób. Najlepsi piłkarze osiągają status herosów naszych czasów, za ich życia powstają o nich filmy, książki, stawiane są pomniki. Miliony dzieci i młodzieży każdego dnia grają w piłkę nożną. Część z nich chce zostać kolejnym Lionelem Messim, Cristiano Ronaldo i Robertem Lewandowskim, cześć z nich gra, bo po prostu, piłka nożna sprawia przyjemność.

3

Świat edukacji młodych ludzi i spraw społecznych związanych z wychowaniem młodych ludzi stawia bardzo często następujące pytania:

Czy jesteśmy w stanie wykorzystać siłę i potencjał piłki nożnej do rozwiązywania problemów społecznych związanych z codziennymi problemami młodych ludzi?

Czy sport może pomóc młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji społecznej przełamywać i przezwyciężać bariery?

Czy piłka nożna może być wykorzystywana przez nauczycieli/pracowników młodzieżowych w edukacji, nie tylko na lekcjach wychowania fizycznego?

Program spotkania:
“Społeczny wymiar futbolu. Jak wygląda dobra piłka nożna?”

Football4Good Meeting

Data: 05.10.2018
Miejsce: Sala Konferencyjna BUW, ul. Dobra 55/66, Warszawa

13:30 lub 14:30 – Rejestracja uczestników
Rozpoczęcie spotkania, wstęp, przywitanie gości
PANEL: Społeczny wymiar futbolu. Jak wygląda dobra piłka nożna – prezentacje i dyskusja

Prezentacja 1: Futbol pro Rozvoj – przykład działalności organizacji football4good – organizacja Inex-Sda, Czechy

Prezentacja 2: Światowy społeczny wymiar piłki nożnej. Czy projekty takie jak Common Goal są potrzebne i dlaczego? – organizacja StreetFootballWorld, Niemcy

Prezentacja 3: Zaangażowanie społeczne, edukacja i piłka nożna – czy można to łączyć? O Fair Play Programie – organizacja MSIS i Uniwersytet Warszawski, Centrum Wyzwań Społecznych – SportImpakt, Polska

Przerwa

Warsztaty – football3 workshop. Jak grać w football3? Co robi mediator? Jak działa kreator gier i turniejów?

16:30 lub 17:30– zakończenie

Film promujący Fair Play Program:
https://www.youtube.com/watch?v=faUZV_S7RG8

Zaufali nam

© 2019 Koncept All rights reserved. Made by ORDER GROUP