O co chodzi z tym światłowodem?
Spotkać studenta bez telefonu komórkowego to trudna sztuka, a znaleźć takiego, który nie korzysta z internetu to już raczej niemożliwe. To cecha charakterystyczna tzw. digital natives, czyli cyfrowych tubylców, urodzonych w czasach, gdy internet i multimedia były już szeroko dostępne.

Student w cyfrowym świecie

Pokolenie to czerpie z możliwości oferowanych przez nowoczesne technologie pełnymi garściami. Obsługa urządzeń nie sprawia im absolutnie żadnego kłopotu, korzystają z technologii nie tylko biernie – grając online, oglądając w sieci seriale, filmy czy filmiki instruktażowe, ale także aktywnie – nagrywając własne wideo, blogując, tworząc aplikacje czy animacje. Do tego oczywiście chcą być w ciągłym kontakcie ze znajomymi na portalach społecznościowych. Szybki i wydajny internet jest dla nich tak samo ważny jak prąd w gniazdku i ciepła woda w kranie.

Trudno się więc dziwić, że przy wyborze studenckiego mieszkania, które ma służyć przez lata nauki, jednym z podstawowych kryteriów jest dostępność wydajnego
i stabilnego łącza internetowego. Tym bardziej, że często jest to mieszkanie dzielone z kilkoma osobami – i wszyscy chcą wygodnie korzystać z sieci wtedy, kiedy tego potrzebują. Jedno łącze musi spełnić wymagania wielu użytkowników, nawet jeśli korzystają z internetu w tym samym czasie. Szybkie WiFi w całym mieszkaniu to podstawa, bo studenci - jak na cyfrowych tubylców przystało – korzystają z sieci na różnych urządzeniach – komputerach, laptopach, smartfonach i tabletach. Tak wysokim wymaganiom jest w stanie sprostać światłowód. To najbardziej zaawansowana obecnie technologia domowego internetu, która jest w stanie zapewnić najszybsze i najbardziej niezawodne połączenie. Już dziś na dość dużą skalę w Polsce dostępny jest internet o prędkości nawet 1 Gb/s. Studenckie potrzeby z powodzeniem jednak spełni też łącze o prędkości stu lub kilkuset Mb/s.

Szybkie WiFi w całym mieszkaniu to podstawa, bo studenci - jak na cyfrowych tubylców przystało – korzystają z sieci na różnych urządzeniach.

Światłowód – jak to działa

W bardzo dużym uproszczeniu - światłowód to cieniutka jak włos kwarcowa żyłka, przez którą z olbrzymią prędkością, sięgającą setek milionów kilometrów na godzinę, pędzi wiązka fotonów. Dzięki zasadzie całkowitego wewnętrznego odbicia, odbija się ona od ścianek tak długo, aż dotrze do urządzenia, które pozwala ten sygnał przetworzyć na użyteczną informację. Co ciekawe, wbrew nazwie światłowodem nie biegnie światło widzialne, ale pasmo o długości zbliżonej do podczerwieni. Choć światłowód stworzony jest z kwarcu, posiada dość dużą elastyczność - można go do pewnego stopnia zginać.

Światłowód wykorzystywany jest w wielu sytuacjach – oplata planetę w formie podmorskich kabli, które zapewniają globalna łączność. Tworzy sieć łączności miedzy miastami, służy do podłączania stacji bazowych sieci komórkowych, a także coraz częściej dociera do mieszkań i domów jednorodzinnych. Choć zasada działania każdego z tych rodzajów światłowodów jest taka sama, to ilość danych oraz inne szczegóły mocno się różnią. Oczywiście najpotężniejsze z tych łączy nie dochodzą do mieszkań. Gdyby dochodziły, do ich obsługi potrzebne byłyby komputery zajmujące całe pokoje.

1

Bez lagów i z niskimi pingami

Tyle technologii. Jak to się przekłada na doświadczenie internauty? Po pierwsze,
w przypadku światłowodu nie ma ograniczeń transferu danych. Internet w tej technologii jest oferowany bez limitu danych, które można przesłać, oraz ze stałą, bardzo wysoką prędkością pobierania i wysyłania danych. Mówiąc językiem graczy – światłowód to brak lagów i niskie pingi. Po drugie, światłowód nie jest podatny na zakłócenia czy złąpogodę, tak jak na przykład technologie bezprzewodowe. Najlepiej jeśli światłowód doprowadzony jest bezpośrednio do domu czy mieszkania (czyli w technologii FTTH: Fiber-To-The-Home, światłowód do domu). Wtedy wszyscy domownicy mogą korzystać z maksymalnych prędkości oferowanych przez łącze.

W przypadku światłowodu nie ma ograniczeń transferu danych.

Światłowód dla studenta

Skoro prędkość internetu światłowodowego robi wrażenie, to czy cena jest też na studencką kieszeń? Specjalnie z myślą o studentach, którzy nie chcą decydować się na długoterminowe umowy, powstały oferty na superszybki internet bez lojalki i w korzystnej cenie. Taką propozycję ma na przykład Orange, który oferuje światłowódw 116 miastach w całym kraju. W zasięgu ma już ponad 3 mln gospodarstw domowych. Miesięczny koszt we wspomnianej ofercie to 59 zł za internet światłowodowy o prędkości do 100 Mb/s. O 10 zł drożej zapłacimy za światłowód o prędkości do 300 Mb/s. Jeśli potrzebujemy najwyższej prędkości – do 1 Gb/s, to nasz rachunek wyniesie niecałe 90 zł. Co ważne, z usługi można w każdej chwili zrezygnować, np. w przypadku przeprowadzki, wyjazdu na studencką wymianę czy po prostu wakacji.

Jeśli elastyczność nie jest dla nas aż tak bardzo ważna, możnazdecydować się na umowę na czas określony, cena będzie nieco niższa. Warto sprawdzić, co oferują operatorzy w naszej okolicy. W przypadku Orange, światłowodowy internet o prędkości pobierania do 100 Mb/s i prędkość wysyłania do 10 Mb/s za 39,99 zł miesięcznie przez pierwszy rok umowy. Opłaty za kolejne 12 miesięcy wynoszą 69,99, co oznacza średnią cenę 55 zł miesięcznie przez cały okres 2 letniej umowy. W ofercie jest także internet o prędkości do 300 Mb/s i nawet 1 Gb/s. A jeśli potrzebujemy więcej usług, być może dobrym rozwiązaniem jest pakiet Orange Love, w którym za 99 zł miesięcznie dostaniemy 4 usługi: komórkę z nielimitowanymi połączeniami i 5GB internetu, 103 kanały telewizyjne w tym w jakości 4K, internet światłowodowy i telefon stacjonarny z nielimitowanymi rozmowami w całej UE. Za podobny pakiet "rozbity" na poszczególne usługi u różnych operatorów często zapłacimy dużo więcej.

Zaufali nam

© 2019 Koncept All rights reserved. Made by ORDER GROUP