Krwawa Luna - kim była Julia Brystygier?
Zostaliśmy patronem medialnym wydarzenia z cyklu „Plus czy minus – konfrontacje historyczne”: Kim była krwawa Luna? – dyskusja o książce Patrycji Bukalskiej „Krwawa Luna”.

Zostaliśmy patronem medialnym wydarzenia z cyklu „Plus czy minus – konfrontacje historyczne”: Kim była krwawa Luna? – dyskusja o książce Patrycji Bukalskiej „Krwawa Luna”.


Kim była krwawa Luna? – dyskusja o książce Patrycji Bukalskiej

„Krwawa Luna”

Termin: 28 lutego 2017 r. (wtorek)
Czas: godz. 18:00
Miejsce: siedziba główna Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13

Julia Brystygier, niesławna szefowa V departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Jedna z najbardziej znanych kobiet czasu stalinizmu. Jednocześnie ta, o której niewiele tak naprawdę wiadomo. Mówi się, że znęcała się nad aresztowanymi, a pod koniec życia nawróciła się pod wpływem zakonnic z Lasek. Co z tych opowieści jest prawdą? Skąd wziął się jej przydomek „Krwawa Luna”? Patrycja Bukalska stara się znaleźć odpowiedzi na te pytania i zrozumieć motywacje Julii Brystygier, śledząc kolejne ważne punkty w jej drodze życiowej – od dzieciństwa w galicyjskim miasteczku, przez wojnę i ciemny czas stalinizmu aż po emeryturę spędzoną na pisaniu książek. Powstał fascynujący portret kobiety wybitnie inteligentnej, silnej, ale i dogmatycznej – która podjęła bardzo złą decyzję, od której nie było już odwrotu. Historia Luny wpisana w trudną polską historię XX wieku jest zarazem odbiciem drogi wielu polskich przedwojennych komunistów.

Goście:

* Patrycja Bukalska (dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, autorka książki „Krwawa Luna”)

* Przemysław Stępień (historyk, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, doktorant w Katedrze Historii Polski i świata po 1945 roku UŁ)

Prowadzenie:

* dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, Dom Literatury w Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych)

Patronat medialny:

TVP Historia, TVP S.A. Oddział w Łodzi, Radio Łódź, Dom Literatury, Liberte!, Dziennik Łódzki, Gazeta Trybunalska, Koncept, Obserwator Międzynarodowy, Histmag.org.

Zaufali nam

© 2020 Koncept All rights reserved. Made by ORDER GROUP