Korzystasz z aplikacji mobilnej banku? Na to powinieneś uważać
Przelewanie pieniędzy, sprawdzanie stanu konta, wnioskowanie o kredyt w dowolnym momencie, również kiedy jesteś poza domem czy uczelnią i nie masz dostępu do komputera, umożliwi ci aplikacja mobilna twojego banku. Aby jednak w parze z tą wygodą szło również bezpieczeństwo twoich transakcji i pieniędzy zgromadzonych na koncie, musisz pamiętać o podstawowych zasadach korzystania z niej.

Polacy coraz chętniej korzystają z bankowych aplikacji mobilnych. Na koniec czerwca 2017 roku takich osób było już 4,8 mln, wynika z raportu PRNews. Jak przekonują eksperci ds. cyberbezpieczeństwa jednak żadne, nawet najnowocześniejsze technologie stosowane przez banki nie uchronią nas przed niebezpieczeństwem, jeśli sami nie będziemy zachowywać należytej ostrożności, korzystając z aplikacji mobilnych.

Aplikacje instaluj tylko z zaufanych źródeł

Przed zainstalowaniem aplikacji mobilnej na swoim telefonie, po pierwsze upewnij się, czy jej wydawcą jest faktycznie twój bank, czy nie masz do czynienia z aplikacją „podstawioną” przez cyberprzestępców. Instaluj tylko aplikacje z oficjalnych sklepów Google Play, App Store lub Microsoft (w zależności od systemu operacyjnego twojego telefonu). Nigdy nie instaluj aplikacji, do których link otrzymałeś w e-mailu, nawet jeśli łudząco przypomina wiadomość od twojego banku. Tak działają bowiem oszuści podszywający się pod twój bank, a zainstalowanie takiej aplikacji może skończyć się atakiem hakerskim na twój telefon.

Stosuj mocne hasła

Po zainstalowaniu aplikacji bankowej, zadbaj o jak najwięcej zabezpieczeń chroniących dostęp do niej, tak żeby skorzystanie z niej przez kogoś innego niż ty sam było jak najbardziej utrudnione. Pierwszą z nich jest PIN służący do odblokowania telefonu. Pamiętaj, żeby był on możliwie skomplikowany, najlepiej jeśli składa się z kombinacji małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych, takich jak $, ^ czy &. Nigdy nie ustawiaj PIN-ów, np. takich jak 1111 czy 1234. Będą to zapewne pierwsze kombinacje, jakie wypróbuje złodziej, jeśli twój telefon trafi w jego ręce.

Zainstaluj program antywirusowy

Współczesne smartfony są równie nowoczesne, jak komputery i w podobny sposób należy je chronić przed cyberzagrożeniami. Dlatego również na swoim telefonie zainstaluj program antywirusowy, który pomoże ci wykryć potencjalne zagrożenie z internetu: wirusy, które możesz „złapać”, surfując w sieci, czy aplikacje szpiegowskie, czyhające na przechwycenie twoich haseł.

Oprócz bieżącej ochrony antywirusowej, pamiętaj również co jakiś czas o przeskanowaniu swojego telefonu, co dodatkowo pomoże w wykryciu ewentualnego złośliwego oprogramowania. Dbaj także o aktualizowanie swojego antywirusa, dzięki czemu będzie sprawniej wykrywał coraz to nowe niebezpieczeństwa pojawiające się w cyberprzestrzeni, której twój telefon z dostępem do internetu jest częścią.


Z ostatniej chwili:

Młodzi Polacy zwycięzcami Europejskiego Quizu Finansowego

Dwóch Polaków - Emilian Ptak i Paweł Rozbejko było najlepszych wśród 40 000 uczniów z 25 krajów w Europie, którzy uczestniczyli w pierwszej edycji Europejskiego Quizu Finansowego organizowanego przez Europejską Federację Bankową. W finale rozegranym 8 maja w Brukseli, 14-letni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Głogowie osiągnęli najlepszy wynik wyprzedzająca podium drużyny z Irlandii i Niemiec.

Europejski Quiz Finansowy współorganizowany przez krajowe asocjacje bankowe składał się z trzech etapów – szkolnego, krajowego i finału europejskiego. W Polsce jego przebieg koordynowały Związek Banków Polskich oraz Warszawski Instytut Bankowości.


1

Zaufali nam

© 2020 Koncept All rights reserved. Made by ORDER GROUP