​Kilka słów o AKR od założyciela Akademii Retoryki – Igora Zalewskiego
Zachęcamy do wzięcia udziału w Akademickim Konkursie Retorycznym!

Z czego składa się Akademicki Konkurs Retoryczny?

Na pewno ze stresu. Trzeba wyjść ze swej strefy komfortu, stanąć przed ludźmi, przemówić do nich, a potem pozwolić się ocenić.

Na pewno z tremy. To może być suchość w gardle albo wilgoć na rękach. Albo drgające łydki. Albo łamiący się głos. Każdy przez to przechodzi. Nie każdy sobie radzi. Ale pokonanie tremy to rzadka przyjemność.

Na pewno z adrenaliny. Jej przypływ zna każdy, kto kiedykolwiek przemawiał do ludzi. Publiczny występ gwarantuje jedyny w swoim rodzaju specyficzny gatunek euforii. To upajające doświadczenie.

Na pewno z ulgi, którą czuje każdy uczestnik po kropce kończącej jego ostatnie zdanie.

Na pewno z przygody. Nie każdy może wygrać ten konkurs, ale każdy może przeżyć przygodę – poznać nowych ludzi, posmakować wrażeń i emocji.

No a poza tym, mówiąc już nieco mniej poetycko, Akademicki Konkurs Retoryczny składa się z czterech turniejów eliminacyjnych, finału, w którym wystąpi 10 najlepszych mówców, szacownego jury oraz nagrody głównej w wysokości 10 000 złotych. Ale najważniejsi są uczestnicy. Żeby zostać jednym z nich, trzeba odwiedzić stronę www.akademiaretoryki.pl i się zarejestrować. Potem wystarczy już tylko mówić.

Wywiad z Piotrem Talikiem – zwycięzcą pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Retorycznego

Co pomyślałeś, gdy pierwszy raz zobaczyłeś ogłoszenie o Akademickim Konkursie Retorycznym?

Na samym początku bardzo się ucieszyłem, że powstała taka inicjatywa. Sędziowie i Organizatorzy na najwyższym poziomie, znani szerokiej publice. Finał w Pałacu Prezydenckim, spora nagroda pieniężna – pomyślałem sobie od razu, że w Polsce powstaje w końcu konkurs retoryczny z prawdziwego zdarzenia! Od dawna chciałem wziąć udział w takim projekcie. Potem poszło szybko – z racji, że dowiedziałem się o Konkursie od kolegi, krótko przed końcem czasu zapisywania się do udziału w eliminacjach, następnego dnia wysłałem zgłoszenie. Były wcześniej eliminacje w Krakowie, niestety odbyły się, zanim przeczytałem o konkursie, stąd mój ostateczny udział w kwalifikacjach w Warszawie.


Dla kogo jest ten konkurs?

Konkurs jest zdecydowanie dla każdego. To jest w ogóle fenomen wystąpień publicznych, że tak naprawdę nie trzeba potrafić przemawiać, żeby zacząć. Przelewasz swoje myśli na papier, uczysz się stworzonego tekstu na pamięć, wygłaszasz go parę razy przed lustrem – i już. Jak w każdej dziedzinie, uczysz się, wykonując ją. To tylko kwestia czasu, a na pewno staniemy się w tym temacie lepsi – to informacja dla tych, którzy martwią się, że przemawianie nie jest dla nich. Przemawianie jest dla każdego. Po pierwsze, każdy może zostać dobrym mówcą, a po drugie – cóż, trudno mi przecenić wartość umiejętności właściwego zaprezentowania siebie czy też tematu, który przyszło nam przedstawiać, w kluczowych momentach naszego życia. Wielkie mowy potrafiły zmieniać bieg historii, potężnie wpływać na kariery – myślę, że warto potrafić przemawiać. Nigdy nie wiemy, kiedy tę zdolność wykorzystamy.

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie?

Przede wszystkim jest to wspaniała szansa na rozwój. Moim zdaniem nie chodzi o to, żeby koniecznie wygrać. Liczy się poprawienie własnych umiejętności podczas przygotowywania się do wystąpienia, rozwijające rozmowy w trakcie tworzenia przemowy, samo jej wygłoszenie, radzenie sobie ze stresem i tremą. Do tego poznajemy ciekawych, pozytywnych ludzi – takie spotkania zawsze poszerzają nasze horyzonty. Oczywiście, nie można też zapomnieć o tym, że jest to po prostu emocjonująca, urokliwa i wciągająca przygoda. Gorąco polecam każdemu, kto się waha. Zdecydowanie warto!

Zaufali nam

© 2020 Koncept All rights reserved. Made by ORDER GROUP