Jak przebić szklany sufit?
Szklany sufit w kontekście robienia kariery to bynajmniej nie estetyczny wymysł nowoczesnej architektury. Czym jest i dlaczego często mówi się o nim w odniesieniu do pracujących kobiet?

Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Mieszko I, Bolesław Chrobry – zasadności królewskich wizerunków pojawiających się na polskich banknotach nie trzeba uzasadniać. Próżno jednak szukać na nich królowej Jadwigi, Anny Jagiellonki oraz innych, zasłużonych dla naszej historii kobiet. Światowe statystyki w tym zakresie poprawia wprawdzie królowa Elżbieta II pojawiająca się na 74 banknotach, aczkolwiek warto zastanowić się nad tym, dlaczego wizerunki kobiet stanowią tak niewielki odsetek? Rzadko spotykane na tronach, niemalże niewystępujące na środkach płatniczych, wciąż nieczęsto powoływane na ważne stanowiska w państwach, na uczelniach, w firmach. To właśnie tę dziejową niesprawiedliwość badacze określają mianem szklanego sufitu, czyli trudności związanych ze wspinaniem się po szczeblach kariery, czego doświadcza wiele kobiet.


POKAŻ, ŻE SIĘ NADAJESZ

Badania przeprowadzone przez Michelle Ryan udowodniły, że szansa na sukces w przypadku kobiety w dużej mierze zależy od… ryzyka niepowodzenia. Im jest ono większe, tym bardziej wzrasta możliwość kobiecego awansu, bowiem w innych przypadkach stanowisko faworyta przypisane zostaje mężczyźnie. Szklany klif oznaczający zadania, których wykonanie jest niemalże niemożliwe, to jedna z najczęstszych przyczyn opuszczania kierowniczych stanowisk przez panie, pomimo wysiłku włożonego w to, aby je zdobyć. Statystyki mówią same za siebie – według raportu „Praca i przedsiębiorczość kobiet – potencjał do wykorzystania w Polsce” 66% kobiet prezentuje ambicje związane z objęciem stanowiska kierowniczego. Pomimo tego wciąż jednak to większa liczba mężczyzn na nie aplikuje, co wynika przede wszystkim z niskiego poczucia własnej wartości pań w aspekcie pracy zawodowej. Sprzyja temu nieprzejrzysta polityka rekrutacji oraz rozwoju kariery, w związku z czym o powiązania jedzonego wspólnie z szefem lunchu z rychłym awansem nietrudno.


JAK POMÓC KOBIETOM?

Elastyczny czas pracy, programy dla kobiet będących w ciąży i przebywających na urlopach macierzyńskich, mentoring prowadzony przez inne panie zajmujące kierownicze stanowisko – to tylko niektóre z potrzeb, dzięki którym można będzie mieć nadzieję, że za kilka lat zmianie ulegną wyniki zaprezentowane w raporcie McKinsey’a z 2011 roku, wskazujące na to, że awans mężczyzny przebiega w oparciu o jego potencjał, a awans kobiety odnosi się do jej osiągnięć.


RÓŻNICE W ZAROBKACH

Takie same umiejętności i zajmowanie tego samego stanowiska wcale nie są gwarantem identycznej płacy. Wyniki badań Eurostatu pokazują, że w takiej sytuacji to właśnie panie zarabiają o 7% mniej. To i tak całkiem niezły wynik, zważywszy na to, że według innych raportów różnica ta sięga nawet 28%. Optymizmem napawa jednak to, że coraz większa liczba przedsiębiorstw angażuje się w walkę ze zjawiskiem szklanego sufitu. Równoś płac i ich kontrolę przeciwdziałającą płciowej dyskryminacji wprowadzono m.in. w firmie Mastercard. To także tam w procesie rekrutacji zwraca się uwagę na to, aby kobiece kandydatury nie były pomijane – zwłaszcza w przypadku stanowisk kierowniczych. Wspieranie kobiet w walce ze szklanym sufitem nie polega tylko na działaniach skierowanych ku jednej płci, w związku z czym we wspomnianym przedsiębiorstwie mężczyźni mogą liczyć na dłuższy, bo aż 8-tygodniowy urlop rodzicielski.


ROZMOWA KLUCZEM DO SUKCESU

Praca w godzinach między 8.00 a 16.00 to jeden z czynników przyczyniających się do problemów z rozwojem zawodowym kobiet, zwłaszcza tych, które poza obowiązkami zawodowymi zaangażowane są także w życie rodzinne. Wybór pracodawcy, który jest w stanie zaoferować elastyczny czas pracy – czego przykładem jest BNP Paribas oferujący pracownikom możliwość pracy zdalnej przez 8 dni w miesiącu – oraz zwrócenie uwagi na przedszkola przyzakładowe lub działające w pobliżu danego przedsiębiorstwa, a przede wszystkim szczera rozmowa z pracodawcą o swoich możliwościach i oczekiwaniach to aspekty, o których warto pamiętać nie tylko w kontekście walki ze szklanym sufitem i zawodowymi nierównościami, ale także zachowania zdrowej równowagi we własnym życiu.

Zaufali nam

© 2020 Koncept All rights reserved. Made by ORDER GROUP