Co wkurza najemców? Wynajem mieszkania oczami lokatorów (1/5)
​Zaniedbane mieszkania w nierealnych cenach, wścibscy właściciele i nieznośni współlokatorzy. Czy rzeczywiście tak wygląda rynek najmu w Polsce? Zapytaliśmy o to najemców.

Tylko niecałe 5% Polaków wynajmuje mieszkania – tak wynika z zebranych w 2015 r. danych Eurostatu. Choć w porównaniu z europejskimi standardami to niewiele (średnia wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej wynosi blisko czterokrotnie więcej), w ciągu kilku ostatnich lat rynek najmu powiększył się aż dwukrotnie. Najemców przybywa, a nowym zastrzykiem energii dla rynku może się okazać również rządowy program Mieszkanie Plus.

Skąd ta (powoli słabnąca) niechęć do najmu? Od dawna wiadomo, że Polacy wolą mieszkać na swoim, ale jedną z przyczyn jest również zła sława, która obrosły wynajmowane mieszkania. Nierzadko budzą one bowiem skojarzenia z ciasnymi klitkami, grzybem na ścianach czy zagraconymi lokalami rodem z PRL-u.

Chcąc sprawdzić, ile prawdy jest w tym obrazie i lepiej przyjrzeć się problemom, na jakie cierpi polski rynek najmu, spytaliśmy osoby wynajmujące mieszkania i pokoje o to, co najbardziej denerwuje ich w poszukiwaniach lokum, zastanych warunkach oraz relacjach z właścicielami i współlokatorami. Badani mogli również opisać swoje przygody z wynajmowaniem mieszkań. Dostaliśmy ponad 200 historii! Część z nich przytaczamy poniżej razem z wynikami naszego badania.

Niewyraźne zdjęcia, niejasne ceny

Polacy szukają pokojów i mieszkań do wynajęcia przede wszystkim w internecie – na serwisach z ogłoszeniami (98%) lub facebookowych grupach. Nieliczni (4%) zaglądają jeszcze do lokalnej prasy lub rzucają okiem na kartki wywieszone na słupach lub tablicach ogłoszeniowych, podczas gdy dla 3% badanych źródłem informacji o mieszkaniach do wynajęcia są znajomi.

W naszym badaniu zapytaliśmy najemców, jak oceniają swoje doświadczenia związane z poszukiwaniem mieszkania lub pokoju. Średnia ocena w 5-stopniowej skali to zaledwie 2,76. Dlaczego tak nisko?

Ośmiu na dziesięciu ankietowanych narzeka na niejasne informacje dotyczące opłat. Większość właścicieli w swoich ofertach podaje bowiem cenę obejmującą jedynie koszty najmu, dodatkowo wyszczególniając jej pozostałe elementy (takie jak czynsz i opłaty licznikowe) dopiero w treści ogłoszenia. To z kolei sprawia, że chętni tracą na poszukiwania więcej czasu – niemal za każdym razem muszą sprawdzić, czy podana w ogłoszeniu kwota to suma opłat, czy jedynie część kosztów.

Najemcy zwracają również uwagę na słabą jakość zdjęć umieszczanych w ogłoszeniach – zbyt ciemne, niewyraźne, źle wykonane zdjęcia nieruchomości (lub ich brak) irytuje aż 77% ankietowanych. Czterech na dziesięciu badanych twierdzi, że opisy ofert nie mówią zbyt wiele o wynajmowanych mieszkaniach, co siódmy chciałby przeczytać w nich nieco więcej również na temat ewentualnych współlokatorów, a co dziesiąty przed nawiązaniem kontaktu chętnie rzuciłby okiem również na plan mieszkania.

Pierwszy raz wynajmuję mieszkanie i zdecydowanie mogę powiedzieć, że jest to droga przez mękę. Ogłoszenia są niepełne, nie zawierają informacji na temat całkowitych opłat, a jak już zawierają to są to kolosalne koszty. Ponadto właściciele robią wielką łaskę podczas rozmowy telefonicznej. Odpowiadają zdawkowo, niekiedy wyrażają swoje niezadowolenie z powodu niewygodnych dla nich pytań.

Koszmarem jest to, że obecnie młoda mama z małym dzieckiem nie może znaleźć mieszkania, bo wszyscy właściciele odmawiają, bojąc się, że potem będą mieć problem nie mogąc wywalić takiej rodziny. Nie obchodzi ich to, że mamy są wypłacalne, dbają o porządek. Nawet nie spotkają się, żeby się z nimi zobaczyć, od razu przez telefon po chamsku potrafią odmówić „mam dość swoich problemów, nie potrzebuję kolejnego”, „na takie coś to ja nie mam siły”.

Poszukiwania mieszkania to męka, bo jeżeli uda się znaleźć dobrą ofertę to w 99% przypadków trzeba się zmierzyć z „castingiem na współlokatora”, co jest uwłaczające. Raz miałam nieprzyjemność znaleźć się na takim castingu razem z 5 innymi kandydatkami na raz. Żadne mieszkanie i żadne pieniądze nie są tego warte.


Wpis pochodzi z bloga: https://www.morizon.pl/blog/wynajem-mieszkania-oczami-najemcow/

Zaufali nam

© 2018 Koncept All rights reserved. Made by ORDER GROUP