​Ciekawe miejsca centralnej Polski
Środek Polski oferuje bardzo dużo atrakcji dla turystów. Myśląc o tym, co warto zobaczyć w tym regionie, niektóre propozycje nasuwają się same. Podróż do samej Warszawy, Poznania czy Łodzi to gwarancja wielogodzinnych, owocnych wycieczek. Warto przy tym zaznaczyć, że na tych dużych i znanych miastach propozycje się nie kończą. Kontynuując nasz mały przewodnik turystyczny po Polsce, tym razem przedstawimy kilka powodów, dla których warto zwiedzić centralną część kraju.

1. Miasto pełne lnu i cegły

1

Nasze zestawienie zaczniemy od czegoś niezbyt oczywistego. Żyrardów, czyli niespełna czterdziestotysięczne miasto pomiędzy Łodzią a Warszawą, to miejsce z bardzo ciekawą historią i wieloma zabytkami. Oficjalnie jest ich blisko trzysta. Na przełomie XIX i XX wieku Żyrardów słynął z wyrobów lniarskich, sprzedawanych w całej Europie. Co ciekawe, osada fabryczna z klimatycznej czerwonej cegły, mimo upływu lat, zachowała się niemal w całości. Zdecydowanie warto zobaczyć ją na własne oczy, podobnie jak pochodzący z początku poprzedniego stulecia Kościół Matki Bożej Pocieszenia czy Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Giranda (od nazwiska inżyniera miasto wzięło swoją nazwę). Industrialny charakter miasta może naprawdę zachwycić.


2. Pierwsza stolica Polski

2

Udając się w podróż po Wielkopolsce, nie należy zapominać o Gnieźnie. Pierwsza historyczna stolica Polski ma naprawdę wiele do zaoferowania. Dwa lata temu w zabytkowej części miasta powstała specjalna trasa turystyczna, zwana Traktem Królewskim. Szlak wzbogacony jest o posągi, makiety oraz tablice informacyjne. Stanowi świetne miejsce na spacer i daje możliwość poznania historii Gniezna. Punktem obowiązkowym powinna być także Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ze słynnymi drzwiami gnieźnieńskimi. Miejsce pochówku św. Wojciecha i koronacji pięciu królów nie bez powodu jest jednym z oficjalnych pomników naszej historii. Warto wybrać się również do Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie obok nowoczesnych projekcji znajduje się wiele eksponatów z wczesnego średniowiecza.


3. Włókiennicza, wielokulturowa stolica

3

W zestawieniu nie mogło zabraknąć Łodzi. Architektura, tradycje, charakter miasta to wypadkowa styku kultur polskiej, żydowskiej i niemieckiej, które od pokoleń były obecne na tych terenach. Chcąc poznać Łódź, swoją wycieczkę warto zacząć od Piotrkowskiej – urokliwej, reprezentacyjnej ulicy pełnej knajp, sklepów i przepięknych budowli. Drugim obowiązkowym miejscem, które należy odwiedzić, jest z pewnością Manufaktura – dawniej ogromna fabryka włókiennicza, a dziś nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe. Miłośnikom wędrówek i odkrywania skarbów polecam szlak bajkowy. Na terenie całego miasta znajduje się dziesięć pomników z postaciami znanymi z dzieciństwa, takimi jak Miś Uszatek, Plastuś czy Kot Filemon. Nie bez powodu – wszystkie wspomniane bajki powstały w łódzkim studiu filmowych Se-Ma-For, które także jest otwarte dla zwiedzających. Kinomaniacy powinni wybrać się do Łodzi przynajmniej z kilku powodów. To tu kręcono kultową „Ziemię Obiecaną” Andrzeja Wajdy, uznawaną za arcydzieło w historii polskiej kinematografii. Wielką renomą cieszy się słynna Łódzka Szkoła Filmowa. W planie wycieczki sugeruję umieścić także odrestaurowaną pierwszą łódzką elektrownię EC1 oraz Księży Młyn – zrewitalizowany obszar obejmujący dawne zakłady Scheiblera, jednego z największych dziewiętnastowiecznych łódzkich przemysłowców. Fani piłki nożnej mogą przy ul. Wodnej znaleźć tablicę upamiętniającą pierwszy mecz w historii polskiej Ekstraklasy.


4. Płock

4

Mimo że to miasto kojarzy się przede wszystkim z przemysłem petrochemicznym, nie brakuje w nim również kilku atrakcji turystycznych. Jest to także ważne miejsce historyczne i jeden z pierwszych najważniejszych ośrodków związanych z początkami państwa polskiego. Klimatyczny Stary Rynek z osiemnasto- i dziewiętnastowiecznymi budynkami to świetne miejsce na spacer lub odpoczynek. Podobnie jak jedna z najpopularniejszych miejscówek w Płocku, czyli Wzgórze Tumskie. Skarpa wznosząca się kilkadziesiąt metrów nad rozległą doliną Wisły stanowi rewelacyjny punkt widokowy. Na wzgórzu znajduje się najcenniejszy zabytek miasta, czyli Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W podziemiach tej okazałej katedry znajdują się szczątki dawnych polskich władców: Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Po zwiedzaniu warto trochę odetchnąć i wybrać się na molo, które znajduje się nieopodal Wzgórza Tumskiego. Miasto słynie również ze zbiorów sztuki secesyjnej. Można je podziwiać w znajdującym się w klimatycznej kamienicy przy ul. Tumskiej 8 Muzeum Mazowieckim. Turyści mogą zobaczyć tam m.in. prace autorstwa Stanisława Wyspiańskiego oraz Jacka Malczewskiego.


5. Stolica Polski

5

Tak naprawdę o tym, co warto zobaczyć w Warszawie, można napisać niejeden artykuł. A i tak temat byłby z pewnością nie do końca wyczerpany. Należy jednak spróbować wymienić kilka najważniejszych punktów, które powinno się zrealizować podczas pierwszego zwiedzania stolicy Polski. Wśród nich znajdzie się na pewno Pałac Kultury i Nauki – najwyższy budynek w Polsce wybudowany w latach pięćdziesiątych. Widok Warszawy z samej góry pałacu robi piorunujące wrażenie. Dawna siedziba królów Polski i Sejmu, czyli barokowo-klasycystyczny Zamek Królewski to także jeden z obowiązkowych punktów wycieczki. W jednej z kaplic do dziś znajdują się insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego. Niezwykle interesujący jest cały Trakt Królewski – dziś ciąg ulic w stolicy z szeregiem zabytków. Zaczyna się na Placu Zamkowym i przebiega przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Aleje Ujazdowskie, ulice Belwederską oraz Sobieskiego, aż do Wilanowa. Nie wyobrażam sobie, by organizując wycieczkę po stolicy, nie zobaczyć Pałacu Prezydenckiego. Podobnie jak Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Katyńskiego. Bardzo ciekawą opcją dla sportowych maniaków jest również Muzeum Sportu i Turystyki, gdzie można zobaczyć najważniejsze eksponaty związane z historią polskiego współzawodnictwa. Po wyczerpującym i intensywnym zwiedzaniu zaleca się wybrać do Łazienek Królewskich, Ogrodu Saskiego lub na teren magicznego Starego Miasta z jednym z symboli miasta, czyli pomnikiem Syreny. A jeśli nie w głowie Wam parki, ogrody czy rynek, zawsze można rozkoszować się słońcem i wybrać nad Wisłę.


6. Poznań

6

Stolica Wielkopolski to jedno z najbardziej atrakcyjnych miast w naszym kraju. Wybierając się do Poznania, z pewnością należy wybrać się na piękny Stary Rynek. Znajduje się tam m.in. renesansowy ratusz ze słynnymi zderzającymi się koziołkami. Z jego wieży codziennie odgrywany jest hejnał miasta. Rynek jest także pełen uroku ze względu na kolorowe miniaturowe kamieniczki, zwane domkami budników. Ich początki sięgają XVI wieku i powstały z myślą o bogatych kupcach. Spore wrażenie powinien zrobić poznański Zamek Królewski, którego początki sięgają XIII wieku, czy tzw. Fara Poznańska. Bazylika Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny stanowi piękny przykład barokowej architektury. Najważniejszą budowlą tzw. Dzielnicy Cesarskiej jest z kolei Zamek Cesarski, powstały dla ostatniego niemieckiego cesarza i króla Wilhelma II. Warto również wybrać się na jedyną pozostałą wyspę na Warcie, czyli Ostrów Tumski. Jest to idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu, nad którym góruje jedna z najstarszych polskich katedr. Zwolennicy rekreacji i sportów wodnych także znajdą w Poznaniu coś dla siebie. Na terenie miasta znajduje się kilka kąpielisk, takich jak Malta, Krzyżowniki czy kilka plaż miejskich nad Wartą.

Zaufali nam

© 2020 Koncept All rights reserved. Made by ORDER GROUP