BYŁO JEST BĘDZIE

STUDIA - BRAKUJĄCE OGNIWO

Polskie uczelnie powinny oferować krótkie cykle kształcenia – „o oczko wyższe niż matura, a o oczko niższe niż licencjat” – proponują przedstawiciele Fundacji Rektorów Polskich (skupiającej m.in. byłych rektorów uczelni publicznych i prywatnych). Pomysłodawcy argumentują, że takie rozwiązanie funkcjonuje w większości krajów Europy i jest bardzo popularne w USA (system college’ów).

Trzeba ludziom pomóc, by znaleźli swoje miejsce w życiu. To miejsce niekoniecznie musi znajdować się na studiach wyższych. Czasami „ciągniemy za uszy” naszych studentów do egzaminu licencjackiego, naruszając zasady jakości i wiarygodności kształcenia. Gdybyśmy mogli zaoferować im dyplom wcześniej, byłoby to znakomite rozwiązanie – uważają byli rektorzy.

Najlepsi zagraniczni studenci wybrani

Sowmya Thottambeti z Indii, Vadym Melnyk z Ukrainy, Seyed Mohammadreza Sadr z Iranu, Omar Al-Obaidi ze Szwecji/Iraku, Sabina Brazevic z Litwy i Anastasiya Niakrasava z Białorusi to zwycięzcy 7. edycji konkursu na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce (Interstudent 2017). Organizatorzy szukali ludzi, których działalność wzbogaca środowisko akademickie i wspiera wymianę kulturową. Warunkiem udziału w konkursie była aktywność w lokalnym środowisku studenckim – kulturalna, społeczna, ekologiczna, sportowa – oraz dobre wyniki w nauce czy też udział w ciekawych projektach badawczych. Kandydatów zgłaszać mogli ich profesorowie, opiekunowie, władze uczelni, biura współpracy zagranicznej, samorządy studenckie, a także koleżanki i koledzy.

BARDZIEJ NIŻ NORMALNIE:

Rozpoczął się właśnie okres tzw. dni otwartych na uczelniach. Różne są sposoby zachęcenia tegorocznych maturzystów do studiowania w tej, a nie innej szkole wyższej. Na przykład, Lubelski Uniwersytet Medyczny zorganizował warsztaty, w trakcie których można spróbować „szycia chirurgicznego” oraz „cewnikowania”.

Inny wabik stosuje Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Tam płacą za studiowanie. Pierwszoroczni studenci mogą liczyć na żołd w wysokości 1120 zł/mies. Jest tylko jedno „ale” – trzeba mieszkać… w koszarach.

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny z Radomia kupuje dwa jachty za 160 tys. złotych. Kajaki już mają. Zakupy nie dziwią – Radom to przecież uwielbiany przez Polaków mazurski kurort wypoczynkowy.

A propos badań dotyczących dorosłości i dojrzałości wśród młodych Polaków. Wynika z nich też, że aż dla 50% młodych ludzi dorosłość nie jest atrakcyjniejsza niż dzieciństwo. Natomiast co trzeci Polak w wieku 18-29 lat, gdyby tylko mógł, to nie wchodziłby w dorosłość. Dzień dobry, jestem Piotruś Pan?

22

Zaufali nam

© 2018 Koncept All rights reserved. Made by ORDER GROUP