Branża IT dla każdego
Branża IT kojarzyła się dotąd z trochę zakręconymi na punkcie nowych technologii, gier czy fantastyki zdolnymi introwertykami o ścisłych umysłach. Jednak czasy się zmieniły, a wraz z nimi rynek usług informatycznych. Dziś nie trzeba już iść na studia informatyczne, by zostać programistą czy menadżerem projektu IT.

Niektórzy młodzi ludzie z premedytacją wybierają te studia, które ich interesują, czy też z innych powodów, nie wiążąc ich zbytnio z przyszłą pracą. W międzyczasie poszerzają swoją wiedzę z zakresu nowych technologii, robiąc kolejne kursy IT. Co więcej, dzisiejsi studenci również dorabiają w tej branży, choćby projektując strony w HTML. A humaniści wcale nie są tu na przegranej pozycji! Wbrew pozorom np. historycy mają dużo wspólnego z naukami ścisłymi, bo przecież w obu przypadkach liczy się przede wszystkim logiczne myślenie. Najwięcej przekwalifikowań można zaś zaobserwować wśród lingwistów. Zmiana branży w dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwi. Co mamy zatem do wyboru w ramach szkoleń IT i od czego zacząć?

Czy mnie to interesuje?

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy np. kodowanie jest dla nas, możemy najpierw sami spróbować nauczyć się podstaw. Co więcej, firmy czasem przyjmują początkujących programistów i potem szkolą ich na własny koszt. Na bezpłatnych stronach do nauki kodowania (np. http://apki.org/) można znaleźć nie tylko kursy, ale też informacje o konkursach i projektach. Na forach internauci wymieniają się doświadczeniami, a nawet wspólnie rozwiązują programistyczne problemy. Do dyspozycji uczestników kursów IT są mentorzy – doświadczeni programiści, służący wsparciem i pomocą. Na stronach internetowych łatwo można znaleźć konkursy dla „kodujących”. Przykładowo ideą konkursu na społeczną aplikację mobilną lub webową dla uczestników i uczestniczek szkolnych klubów Lab 3.0, biorących udział w projekcie „Akademia 3.0 – apki.org”, było promowanie partycypacji młodych ludzi w życiu społecznym poprzez tworzenie aplikacji webowych lub mobilnych służących celom społecznym. Inny konkurs dotyczył redukcji poziomu zanieczyszczeń niskoemisyjnych w oparciu o innowacyjne rozwiązanie software’owe. Warto też dodać, że rząd bardzo inwestuje w startupy nowych technologii, więc na pewno możliwości rozwoju zawodowego dla pasjonatów programowania są spore.

Jaki kurs wybrać?

Programiści dzielą się na front- i backendowców. Zajmują się tworzeniem różnych części aplikacji webowych, ale warto dopasować swoje cechy charakteru i umiejętności do danej specjalizacji. Frontend to ta część strony lub aplikacji webowej, którą można zobaczyć na monitorze. Programiści frontend dbają, aby strona była dla użytkowników czytelna i intuicyjna. Jeśli masz zmysł estetyczny, dbałość o szczegóły, cechuje cię kreatywność i lubisz tworzyć przyjemne dla oka rzeczy – frontend będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Backend to z kolei część aplikacji, która działa „z tyłu”, np. na serwerze. Jest odpowiedzialna za logikę systemu oraz to, aby część frontendowa dostała odpowiednie informacje do wyświetlenia. Jeśli wolisz dostać konkretne zero-jedynkowe zadanie i pracować nad nim, aż Ci wyjdzie – jesteś backendowcem. Pożądane cechy to analityczne podejście do problemów, systematyczność oraz chęć rozwiązywania logicznych problemów. Jeśli masz wątpliwości, który kurs jest dla Ciebie, możesz wejść na strony z darmowymi kursami on-line. Jeśli chcesz sprawdzić, czy jesteś frontendowcem, zrób zadania z HTML, CSS i JavaScript. Jeśli interesuje cię backend, zrób zadania z PHP, Python lub Ruby i Java.

Na rynku istnieje ogromna oferta szkoleń, wśród nich są stacjonarne weekendowe, które trwają semestr lub dwa (w szkole Software Development Academy zapłacimy przykładowo ok 10 tys. zł). Należy sprawdzić, czy liczba godzin w ofercie rzeczywiście dotyczy kursu stacjonarnego, a nie np. część godzin to twoja samodzielna wirtualna praca nad rozwiązaniem ćwiczeń. Na polskim rynku mamy też wiele firm oferujących kursy online z opieką mentora (koszt to ok. 2–5 tys. zł). Przykładowe z nich to: http://coderslab.pl/, https://coderstrust.pl/, https://kodilla.com/pl/ i dla znających angielski https://www.codecaemy.com/.

Płaca równa wysiłkowi

Płace w sektorze IT rosną skokowo i żeby dobrze zarabiać, trzeba po prostu wejść w tę branżę. Początki to typowa płaca korporacyjna zaczynająca się od min. 3 tys netto, potem 5–6 tys., jeśli nie rozwijasz swoich umiejętności, jest to tak naprawdę zwrot za staż pracy, następnie z paroletnim doświadczeniem i włożonym wysiłkiem w rozwój możesz już liczyć na powyżej 10 tys. zł/mies. na rękę, nie rzadko widzi się też oferty pracy z 6–8 tys. zł netto dziennie dla specjalisty Java, SAP itp. Jeśli chcesz być po prostu menadżerem w firmie zajmującej się świadczeniem usług IT, oczywiście nie musisz znać się na kodowaniu, ale wypadałoby mieć przynajmniej minimalne wyobrażenie o tym, co robi twój zespół. Najpopularniejszym językiem jest Java, ale też Python, C++, PHP, Unix… Zgodnie z zapewnieniami praktyków opanowanie jednego języka programowania sprawia, że innych uczymy się już w ekspresowym tempie.

Płace w sektorze IT rosną skokowo i żeby dobrze zarabiać, trzeba po prostu wejść w tę branżę.

Zaczynając od najniższej pozycji w branży IT, sprawdź w swojej firmie, jakie ma ona możliwości szkoleń. Przykładowo możesz zrobi learningi z portalu twojego przedsiębiorstwa: ITIL, Prince, Scrum master, a potem zdać certyfikowany egzamin. Dlatego warto zapytać o dostępność wewnętrznych stron learningowych, które niejednokrotnie bywają bezpłatnie oferowane pracownikom. Bo każde z takich szkoleń na rynku kosztuje co najmniej kilkaset złotych. Nierzadko przedsiębiorstwa z branży IT partycypują też w kosztach studiów i kursów zewnętrznych oraz egzaminów.

Społeczeństwo informacyjne

Promocję nauki programowania wspiera Ministerstwo Cyfryzacji, wprowadziło ono obecnie zajęcia do szkół, począwszy od gier i zabaw (łamigłówek), które są związane z logicznym rozwiązywaniem problemów. Lab-y 3.0 będą prowadzone w aż 50 szkołach w całej Polsce [Projekt „Apki++” uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Cyfryzacji. Od ubiegłego roku rozwój platformy wspiera również SAP SE. – przyp. red]. Od 2013 r. organizowana jest tzw. Godzina Kodowania w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week), która jest największą inicjatywą edukacyjną w historii, adresowaną do uczniów z całego świata. Jeszcze inny projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej pt. Mistrzowie Kodowania uruchomiony przez firmę Samsung Electronics Polska wspólnie z partnerami obejmie swoim zasięgiem szkoły podstawowe.

Promocję nauki programowania wspiera Ministerstwo Cyfryzacji, wprowadziło ono obecnie zajęcia do szkół, począwszy od gier i zabaw (łamigłówek), które są związane z logicznym rozwiązywaniem problemów.

Jak widać, dostępność szkoleń z zakresu IT jest szeroka i z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że będzie stale rosła. W końcu branża nowych technologii jest wciąż na fali.

Zaufali nam

© 2020 Koncept All rights reserved. Made by ORDER GROUP