Beztroskie wakacje? Pamiętaj o ubezpieczeniu zdrowotnym!
Wakacje za pasem, ale zanim oddamy się letnim przyjemnościom, warto zawczasu zabezpieczyć się na wypadek zaistnienia mniej przyjemnych okoliczności. Nawet niegroźny wypadek czy choroba bez ubezpieczenia zdrowotnego mogą skutkować sporym nadwyrężeniem studenckiej kieszeni. Dlatego warto z wyprzedzeniem zadbać o wszystkie formalności związane ze zgłoszeniem do takiego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie zdrowotne daje nam prawo do bezpłatnego leczenia w tych przychodniach i szpitalach, które posiadają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Przypomnij rodzicom o zgłoszeniu do ubezpieczenia

Jeśli nie ukończyłeś 26 lat i nie masz własnego tytułu do ubezpieczenia (wynikającego np. z umowy o pracę, czy przyznanej renty), do ubezpieczenia zdrowotnego mają obowiązek zgłosić cię rodzice lub współmałżonkowie rodziców. Mogą to zrobić również twoi dziadkowie, jeśli rodzice sami nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu w Polsce.

Rodzice zgłaszają cię do ubezpieczenie zdrowotnego u swojego pracodawcy, który następnie przekazuje je do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli twoi rodzice prowadzą firmę, to do ubezpieczenia zdrowotnego będą musieli zgłosić cię sami. W przypadku zaś, gdy twoi rodzice nie podlegają ubezpieczeniu w ZUS, a w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, to ty również tam do ubezpieczenia powinieneś przez nich zostać zgłoszony.

Kiedy ubezpieczy cię pracodawca?

Jeśli w czasie studiów znajdziesz pracę i zostaniesz zatrudniony na etat, wówczas to twój pracodawca będzie zobowiązany do zgłoszenia cię do ubezpieczenia zdrowotnego i odprowadzania składki do ZUS. W takim wypadku zostaniesz automatycznie wyrejestrowany z dotychczasowego ubezpieczenia, do którego zostałeś zgłoszony np. przez rodzica.

Jeśli jednak nie masz umowy o pracę, tylko umowę o dzieło, pracodawca nie musi odprowadzać za ciebie żadnych składek, również na ubezpieczenie zdrowotne. Podobnie jest w przypadku umowy zlecenia, ale tylko pod warunkiem, że nie ukończyłeś jeszcze 26 lat. Później twój szef będzie musiał zgłosić cię również do ubezpieczenia zdrowotnego.

Trzeba pamiętać, że w momencie, gdy przestaniesz pracować, stracisz również prawo do ubezpieczenia z tego tytułu. Co wtedy? Musisz zadbać o ponowne zgłoszenie cię do ubezpieczenia, czy to przez rodziców, czy to przez małżonka, czy to przez uczelnię.

O każdej zmianie poinformuj uczelnię

Jeśli nie posiadasz własnego prawa do ubezpieczenia, ani np. ze względu na wiek nie możesz już być zgłoszony do ubezpieczenia przez rodzica, powinieneś zadbać o to, aby do ubezpieczenia zgłosiła cię uczelnia. Wystarczy złożyć w dziekanacie oświadczenie o niepodleganiu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Formalności jest zatem niewiele, a może ci to potem zaoszczędzić sporo kłopotów i wydatków na leczenie. Pamiętaj jednak, że do ubezpieczenia zdrowotnego uczelnia nigdy nie zgłosi cię sama z siebie, automatycznie, zawsze odbywa się to na twój wniosek.

Pamiętaj, że jeśli to uczelnia odprowadza za ciebie składkę na ubezpieczenie zdrowotne, zobowiązany jesteś ją poinformować natychmiast, jeśli nabędziesz prawo do ubezpieczenia z innego tytułu, czyli np. podejmiesz pracę, w której zostaniesz ubezpieczony, albo weźmiesz ślub, a twój małżonek będzie posiadał prawo do ubezpieczenia, do którego cię zgłosi.

Jak potwierdzić prawo do ubezpieczenia?

W przypadku wątpliwości związanych z prawem do ubezpieczenia, jeśli np. nie będziesz pamiętał, czy dopełniłeś wszystkich potrzebnych formalności, możesz sprawdzić jego aktualny status na stronie Zintegrowanego Informatora Pacjenta. Aby uzyskać login i hasło do swojego indywidualnego konta w systemie, wystarczy, że zgłosisz się z dowodem osobistym do oddziału NFZ. Potem będziesz już mógł w dowolnym momencie kontrolować, czy oby na pewno jesteś ubezpieczony. To dobre rozwiązanie dla zapominalskich.

Oczywiście zdarzają się nagłe wypadki, kiedy np. po wypadku trafisz do szpitala i nie ma czasu na składanie oświadczenia czy przedstawiania dokumentów potwierdzających prawo do ubezpieczenia. Wówczas możesz formalności te załatwić później, w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej, czy też w terminie 7 dni od dnia zakończenia leczenia w szpitalu.

Za granicę zabierz ze sobą EKUZ

Jeśli planujesz dłuższy wyjazd zagraniczny do jednego z krajów UE/EFTA, czy też postanowisz przenieść się tam na dłużej, musisz pamiętać o zabraniu ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, które potwierdzi twoje prawo do bezpłatnego leczenia również za granicą. Można ją wyrobić w oddziale NFZ. Wszystkie niezbędne do tego informacje znajdziesz na stronie Funduszu. Prawo do ubezpieczenia zdrowotnego wygasa po czterech miesiącach od skończenia studiów lub skreślenia z listy studentów. Przez ten czas możesz jeszcze korzystać z bezpłatnego leczenia.


Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jest partnerem programu edukacyjnego Nowoczesne Zarządzanie Biznesem, w module "Oszczędzanie oraz inwestowanie długoterminowe".

Więcej: www.nzb.pl oraz www.facebook.com/NowoczesneZarzadzanieBiznesem

1

Zaufali nam

© 2019 Koncept All rights reserved. Made by ORDER GROUP