100 lat minęło! Ale świętujemy dłużej niż jeden dzień
Tegoroczny 11 listopada jest szczególnie wyjątkowym dniem, gdyż od odzyskania niepodległości przez Polskę mija dokładnie sto lat. Choć uwaga większości Polaków skupia się głównie na samym Narodowym Święcie Niepodległości, to okazji do świętowania było już mnóstwo.

A to wciąż nie koniec. Chcąc podsumować jubileusz, przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych inicjatyw organizowanych z okazji stulecia. Zarówno odgórnie, jak i oddolnie Polacy popisali się wyjątkową kreatywnością, tworząc mnóstwo wydarzeń nawiązujących do odzyskania wolności w 1918 r. Pojawiły się m.in.: okazjonalne monety, specjalne odznaczenia państwowe, zorganizowano rejsy dalekomorskie, wystawy i wiele innych. Oto zestawienie najciekawszych inicjatyw na stulecie:

Miliony monet

38 424 000 właśnie tylu Polaków żyje w kraju nad Wisłą. Tyle samo sztuk specjalnych pięciozłotówek zostanie wyemitowanych z okazji stulecia niepodległości. Niepodległościowe monety wyglądają jak zwykłe pięciozłotówki, jednak odróżnia je okolicznościowy napis: „100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Część z nich została udostępniona bankom komercyjnym, ale można je uzyskać również w kasach oddziałów okręgowych banku centralnego.

Medale

Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości to odznaka, którą ustanowiono 8 maja 2018 r. uchwałą Rady Ministrów. Awers przedstawia wizerunek Orła Białego w koronie, a wokół niego znajdują się twarze Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego oraz Józefa Hallera. Na rewersie umieszczono cytat z kazania „O miłości Ojczyzny” autorstwa arcybiskupa Józefa Teodorowicza: „To, co zdołały pokolenia tamte, dlaczego byście temu nie mogli podołać i wy?”, a pod nim wizerunek Legionów Polskich. Podobne odznaczenie powstało dzięki Ustawie o Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Medal nadaje prezydent co do zasady z własnej inicjatywy, jednak może to zrobić również na wniosek premiera, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów. Będzie on nadawany w okresie obchodów, czyli do 2021 r. Otrzymują go osoby zasłużone m.in. w służbie publicznej, walce o niepodległość i przemiany demokratyczne czy w twórczości. Na medalu widnieje napis: „Polonia Rediviva” (Polska Odrodzona).

„Zaprojektuj z nami paszport”

Latem ubiegłego roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przeprowadziło internetowe konsultacje społeczne w związku z inicjatywą „Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018”. Internauci wypowiedzieli się co do motywów, które miały znaleźć się na wydawanych w tym roku nowych dokumentach. Swoje opinie przedstawiło 763 tys. osób. Największą popularnością cieszyły się motywy przedstawiające Kopiec Czynu Niepodległościowego – Mogiła Mogił, Gabriela Narutowicza oraz Orzełka Legionowego. Ostatecznie na polskich paszportach możemy zobaczyć wizerunki m.in.: Józefa Piłsudskiego, orderu Virtuti Militari czy Orzełka Legionowego.

Rejs Niepodległości

20 maja 2018 r. żaglowiec „Dar Młodzieży” wypłynął z portu w Gdyni, rozpoczynając tym samym Rejs Niepodległości. W rejsie weźmie udział w sumie 1000 młodych Polaków, którzy są laureatami specjalnego konkursu Ministerstwa Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej. Odwiedzą oni 21 portów w 18 krajach. „Dar Młodzieży” zawita m.in. do Panamy, gdzie pojawi się 22 stycznia 2019 r. Właśnie wtedy w tym kraju trwać będą Światowe Dni Młodzieży. Polski żaglowiec ma wrócić do Gdyni 28 marca 2019 r. po opłynięciu całej kuli ziemskiej. Rejs Niepodległości obejmie m.in.: porty w Dakarze, Kapsztadzie, Dżakarcie, Szanghaju czy Los Angeles.

1

„Copernicus”

26 czerwca br. polski jacht „Copernicus” dopłynął do Hagi i tym samym ukończył Wyścig Legend Volvo Ocean Race. To wyjątkowy rejs, ponieważ na czele załogi stał Bronisław Tarnacki, który w 1973 roku płynął tą samą łodzią w pierwszej edycji regat Withbread Round the World Race. Tym razem na żaglach „Copernicusa” umieszczono logo „Niepodległej”, nawiązując do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

2

100 filmów na stulecie

Z okazji stulecia niepodległości Dolnośląskie Centrum Filmowe przypomina najważniejsze polskie filmy minionych dekad. We Wrocławiu organizowane są specjalne pokazy filmowe, a także spotkania dyskusyjne. Internauci za pomocą plebiscytu na stronie internetowej mogą również wybrać polski film stulecia. Motywy z najlepszych polskich produkcji pojawiły się także na łódzkim Light Move Festival, którego tegoroczna edycja nawiązywała do stulecia niepodległości.

3

„Piękna Niepodległa”

„Piękna Niepodległa” to wystawa, która przedstawia historie kilkunastu kobiet, które brały udział w odzyskiwaniu niepodległości przez Polskę oraz uczestniczek konspiracji. W Muzeum Armii Krajowej w Krakowie można oglądać ich wizerunki i biogramy. Wśród bohaterek znalazły się m.in. Maria Chełmicka, komendantka Polskiej Organizacji Wojskowej w Lublinie, a później posłanka i senatorka, czy Helena Bujwidówna-Jurgielewiczowa, obrończyni Lwowa i pierwsza kobieta weterynarz. Wystawa potrwa do 31 grudnia 2018 r.

4

„Stanisław Wyspiański” w Muzeum Narodowym

28 listopada w Muzeum Narodowym w Krakowie została otwarta wystawa poświęcona Stanisławowi Wyspiańskiemu. Zaprezentowano kolekcję prawie 500 z liczącego około 900 pozycji zbioru dzieł artysty. W krakowskim muzeum można podziwiać rysunki, kolekcje malarstwa portretowego i pejzażowego, a także rzeźby i grafiki oraz książki Stanisława Wyspiańskiego. Wystawa potrwa do 20 stycznia 2019 r.

Rękopis „Pana Tadeusza”

Od 27 listopada w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie będzie można podziwiać rękopis „Pana Tadeusza”. To pierwsza tego typu ekspozycja w stolicy Litwy. Oprócz dzieła Adama Mickiewicza zwiedzający otrzymają niepowtarzalną możliwość obejrzenia ilustracji Michała Elwiro Andriollego z 1831 r. Ekspozycja potrwa do 24 lutego 2019 r.

„Znak wolności”

„Znak wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” to tytuł wystawy, którą od listopada br. do marca 2019 r. będzie można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie. Ekspozycja przedstawia najważniejsze wydarzenia z historii Polski, począwszy od walk Legionów Polskich, kończąc na przemianach 1989 r. Na wystawie można zobaczyć przebieg walk o niepodległość, a także proces umacniania polskiej tożsamości narodowej. Tworzy ją ponad 500 dzieł sztuki: obrazy, rzeźby, rysunki, grafiki, instalacje, filmy oraz fotograficzny materiał dokumentalny. Można zobaczyć m.in.: dzieła Jana Matejki, Jacka Malczewskiego i Maksymiliana Gierymskiego oraz prace artystów współczesnych.

Zaufali nam

© 2019 Koncept All rights reserved. Made by ORDER GROUP